Jak dobrać płytki ceramiczne do łazienki?

Kategoria: Artykuły Dodano: Komentarze: 0 Kliknięcia: 97

Kupno płytek do łazienki to ważna rzecz. Warto wiedzieć czym kierować się przy ich wyborze, żeby nie popełnić błędu, lub jeszcze gorzej, kupić płytki całkowicie niepasujące do charakteru, wielkości danego wnętrza. Zobaczmy zatem, jak dobrać płytki ceramiczne do łazienki?

Pierwsza rada – kupuj z projektem w dłoni

Jedną z ważniejszych rzeczy podczas urządzania każdego z pomieszczeń, jest projekt. Dzięki zebraniu na kartce założeń aranżacyjnych unikniemy zakupu zbędnych materiałów, ozdób dodatków, a także wprowadzimy określony porządek, ład do wnętrza, minimalizując ryzyko stworzenia przypadkowej aranżacji wnętrza. W przypadku łazienek jest to o tyle istotne, że nie licząc domów jednorodzinnych, łazienki będą pomieszczeniami o niewielkich rozmiarach. W małej łazience nawet dodatki aranżacyjne mają horrendalne znaczenie, a co dopiero płytki ceramiczne, które są wykończeniem ścian. To one nadają charakter pomieszczeniu. Ich wzór, kolor, sposób ułożenia albo będą współgrać z przestrzenią, której jest niewiele do zagospodarowania, albo sprawią, że łazienka stanie się jeszcze mniejsza, niższa, ciemna – nieprzyjemna. Najgorszą rzeczą zatem jaką możemy zafundować naszej łazience to zakup płytek prosto po wejściu z salonu, pierwszych, które wpadną nam w oko. Kupując płytki ceramiczne, nie można dać zwieść się pozorom. W salonie z glazurą i akcesoriami łazienkowi wszystko musi zachwycać, zachęcać do kupna. Dopiero później po zestawieniu płytek z rzeczywistością okazuje się, że na naszych ścianach efektu wow nie będzie.

Druga porada – kolor i wzór dobierz do gabarytów łazienki

W przypadku łazienek, dobrze jest zapamiętać zasadę doboru kolorów ścian i tym samym płytek, pozwalającej zachować proporcje między rzeczywistym rozmiarem łazienki a odbiorem końcowym. Mając do czynienia z małą łazienką, do wyboru mamy kilka kolorów płytek. Sprawdzą się na pewno ciepłe kolory oraz odcienie niebieskiego, beżu czy szarości. Dobrze wyglądać będzie też biel, która optycznie rozjaśnia wnętrze, dając poczucie ładu i lekkości. Charakteru można dodać białej łazience poprzez dodanie pastelowych akcentów w odcieniu brązu czy różu. Inna szkoła podpowiada, że stonowany kolor ścian można przełamać kontrastem, soczystą barwą w dodatkach, akcesoriach łazienkowych.

W przypadku większych łazienek można poszaleć i zdecydować się na płytki dekoracyjne, żywe, które z kolei należy wyciszyć stonowanymi dodatkami. Idealnie byłoby, gdyby spośród dostępnych w salonie płytek dobrać tak wielkość i szerokość płytek, aby ich nie przycinać. Może w tym pomóc projekt, który podpowie w mgnieniu oka, jakich rozmiarów płytek poszukiwać biorąc pod uwagę wymiary łazienki.

Jakie płytki są warte uwagi?

Nie da się jednoznacznie powiedzieć jakie płytki ceramiczne są najmodniejsze, najbardziej pożądane. Urządzanie łazienki powinno współgrać z aranżacją reszty domu, dlatego nie do końca dobrym pomysłem jest kierowanie się aktualnymi trendami, popularnością danego rozwiązania, a nie stylem mieszkania, domu i w końcu łazienki, który chcemy osiągnąć.

Komentarze

Skomentuj