Jaka armatura łazienkowa będzie pasować do stylu barokowego?

Kategoria: Artykuły Dodano: Komentarze: 0 Kliknięcia: 158

Barok, czyli z języka portugalskiego “perła o nieregularnym kształcie” to styl, który charakteryzuje się przepychem, luksusem i blaskiem. Mówi się, że barok to styl królów i jak by nie patrzeć jest w tym sporo prawdy. 

To właśnie dworskie komnaty były zawsze, bez względu na przeznaczenie, ozdabiane i wykańczane na “bogato”, co miało podkreślać ich dworsko-królewską rolę. Dzisiaj styl ten traktowany jest raczej jako świetne urozmaicenie projektu wnętrz. Wspaniale bowiem kontrastuje z nowoczesnym i minimalistycznym stylem pokazując, że nadal ma wiele do zaoferowania, chociaż może już nie w odniesieniu do dworskich wnętrz pałaców królewskich. Taki styl wspaniale nadaje się chociażby na stworzenie barokowej łazienki. Jaka armatura będzie zatem pasowała do takiego stylu?

Styl barokowy – czyli jaki?

Wspomnieliśmy, że barok jako styl charakteryzował się przepychem. Sporo było w nim złotego koloru, kryształów, a i samo złoto jako materiał często pojawiało się we wnętrzach. Kolory w baroku także są ciekawe. Aby dobrze współgrały ze światłem używanych wtedy świec, stosowano barwy mocne, odważne, nasycone – po prostu “jakieś”. Dobrze prezentowała się czerwień, złoto, czerń, srebro czy brąz. Sam styl charakteryzował się tym, że centralne miejsce zajmował odpowiednio wyeksponowany bogaty, barokowy mebel. Wokół niego budowano całą resztę. Zatem jeśli chcemy urządzić łazienkę właśnie w takim stylu, możemy wykorzystać to, z czego całymi garściami brał barok.

Barokowa łazienka

Jeśli chcemy, aby nasza łazienka nabrała barokowego stylu, bardzo ważna jest także odpowiednia armatura łazienkowa. Zacznijmy od wanny. To właśnie ona prawdopodobnie będzie jednym z najbardziej rzucających się w oczy elementów barokowej łazienki. I słusznie - bo dobrze dobrana wanna może pełnić rolę barokowego mebla, o którym wspomnieliśmy, że powinien być wyeksponowany. Należy zatem zadbać o to, by wybrać model, który robi wrażenie. Tutaj bezsprzecznie najlepiej sprawdzą się wanny wolnostojące na nóżkach w kolorze starego złota lub czarne. Zdecydować możemy się także na białą wannę z mocnymi barokowymi dodatkami. Obok takiej wanny nie sposób przejść obojętnie. Kolej na umywalkę. Pomimo tego, że umywalki montowane na szafce wydają się bardziej praktyczne, nic nie odda barokowego stylu lepiej niż umywalka stojąca na nogach lub umywalka nablatowa w zestawieniu z ciekawą podstawą. Takich modeli jest sporo, zatem jest w czym wybierać. Do tego dopasować warto odpowiednią baterię. Co ciekawe spotkać możemy baterie w stylu glamour, które swoim wzornictwem przywodzą na myśl wnętrza królewskich salonów kąpielowych. Do takich stylizacji najczęściej wybierane są modele w kolorach złota, którym charakteru dodaje wykończenie z kryształów, na przykład pokrętła do ciepłej i zimnej wody w formie dużego kryształu. Trudniej będzie znaleźć miskę toaletową, która będzie współgrała z tym stylem, ale i tutaj można sprytnie ten problem rozwiązać, znajdując odpowiednią stylowo deskę toaletową wykonaną na przykład z drewna lub w odcieniu komponującym się z kolorem przewodnim łazienki.

W aranżacji utrzymanej w takiej konwencji nie można zapominać o szczegółach, czyli dodatkach, które uzupełnią całość, podkreślając charakter baroku. Tutaj również ogranicza nas jedynie wyobraźnia. Półka, mydelniczka bądź dozownik do mydła, kubek, wieszaki na ręczniki. Wszystko to możemy znaleźć w odpowiedniej kolorystyce i z pięknymi zdobieniami. W niejednej dużej łazience dobrze wyglądać może żyrandol z elementami kryształowymi. Smaku dodadzą także odpowiednie ręczniki - konieczne grube w ciemnej, barokowej kolorystyce. Ciekawie prezentują się także kryształowe uchwyty przy łazienkowych szafkach. No i warto także pomyśleć o odpowiednim lustrze, które będzie wspaniałym uwieńczeniem barokowego stylu.

Na bogato, ale z umiarem

Na koniec słowo przestrogi. Barok, chociaż był pełen przepychu, nie może być mylony z tandetą. Chociaż ten styl charakteryzował się bogactwem, to jak na styl królewski przystało zachowywał estetykę i dobry smak. Pamiętajmy, że wchodząc do barokowej łazienki, zaskakiwać ma nas elegancja i nutka luksusowego życia, a nie kicz i tandeta. Zatem decydując się na taki styl łazienki dobrze przemyślmy każdy, nawet najdrobniejszy szczegół, a wtedy w naszej łazience zakochają się wszyscy, którzy do niej wejdą.

Komentarze

Skomentuj