Jak zaprojektować małą łazienkę?

Kategoria: Artykuły Dodano: Komentarze: 0 Kliknięcia: 220

W domach i mieszkaniach o dużych metrażach są też przestronna łazienka. Projektowanie przestrzeni jest łatwiejsze i daje więcej możliwości. Coraz chętniej kupowane są kawalerki, w których łazienki, mają niewielką powierzchnię. 

Zaprojektowanie małego pomieszczenia jest prawdziwym wyzwaniem, ale nie ma rzeczy niemożliwych. Producenci coraz częściej wychodzą naprzeciw osobom, które zmagają się z małym metrażem łazienki. Możemy wyposażyć łazienkę w narożną umywalkę, asymetryczną wannę i boczne szafki, więc nawet wąska i ciasna łazienka, stanie przestronna i funkcjonalna. Istotą jest odpowiednie rozmieszczenie wszystkich niezbędnych sprzętów.

Projektowanie według potrzeb.

Zanim przystąpimy do remontu łazienki, musimy zastanowić się, co powinno się w niej znaleźć. Nie zawsze wanna jest dobrym pomysłem, ponieważ wstawiając kabinę prysznicową, zaoszczędzimy kilkadziesiąt centymetrów. Chcemy przechowywać w łazience kosmetyki, środki chemiczne itp. produkty, więc musimy wstawić szafki. Nie możemy sobie pozwolić na wygodne meble, takie jak w dużej łazience, dlatego powinniśmy postawić na małą umywalkę z szafkę i szafki wiszące. W łazience musi być też lustro, które ma dodatkową zaletę, powiększa optycznie pomieszczenie. Możemy sprawdzić oferty luster i armatury w sklepie Homelux. W małej łazience nie zmieścimy pralki, więc musimy ją przenieść do kuchni. Wszystko zaprojektujmy bardzo dokładnie, zanim wybierzemy sprzęty. Przestrzeń musi być przede wszystkim wygodna w użytkowaniu.

Płytki do malej łazienki.

Pamiętajmy, że używając dużych formatów płytek, optycznie powiększamy i wzbogacamy optycznie wnętrze. Coraz częstszym rozwiązaniem są ściany wyłożone płytką, która w całości wystarcza wypełnienie ściany. Najlepsze płytki to takie, które odbijają światło i powodują jego rozproszenie, czyli z połyskiem, w jasnym kolorze. Jeśli wybierzemy zimny kolor kafelek, powinniśmy wprowadzić dodatki, ocieplające pomieszczenie. Kierujmy się kolorem, który lubimy, w drugiej kolejności modą, ponieważ trendy się zmieniają, a nasza łazienka ma się przede wszystkim nam podobać, a nie znajomym. Bardzo ważne, jak nie najważniejsze są kafle podłogowe. Muszą być antypoślizgowe, odporne na wilgoć i ścieranie.

Oświetlenie w malej łazience.

Oświetlenie w łazience jest bardzo istotne, ponieważ musi zapewniać bezpieczne poruszanie się, a przy tym wpływać na wygląd pomieszczenia. Popularne są lampy sufitowe i tu od lat nic się nie zmienia. Możemy pozostać przy głównym oświetleniu, jeśli nie chcemy inwestować zbyt dużo pieniędzy. Wygodnie jest zamontować, dodatkowe oświetlenie nad lustrem – punktowe, by było pomocne przy układaniu fryzury i robieniu makijażu. Dobrym pomysłem jest zamontowanie sufitu podwieszanego i umieszczenie w nim oświetlenia LED. Łazienka będzie się dobrze prezentowała, bo zostanie odpowiednio rozświetlona. Wyeksponowane zostaną sprzęty, co wpłynie na jej wizerunek. Możemy też zamontować lampy LED: plafony, listwy lub kinkiety, które ciszą się powodzeniem wśród klientów. Halogeny również dobrze się prezentują, ale zużywają więcej energii.

Odpowiedni projekt.

Najważniejszy jest projekt, ponieważ mała łazienka bardzo nas ogranicza. Często wystarczy zlecenie wykonania wizualizacji, dzięki której inwestor będzie w stanie sprawnie przeprowadzić proces remontowy swojej łazienki. Wizualizacje można zamówić w sklepie Homelux.

Jeśli w łazience jest junkers, zabiera sporo miejsca, więc możemy zamontować elektryczny podgrzewacz do wody, likwidując gazowy. Wówczas możemy wybrać takie drzwi do łazienki, jakie tylko chcemy, bez konieczności wybijania w nich otworów. Jeśli w łazience mamy okno, pomyślmy o ładnej rolecie, żeby zasłonić przed sąsiadami. Pamiętajmy, że sam zakup materiałów budowlanych i armatury łazienkowej nie wystarczy, potrzebujemy dobrego fachowca, który przeprowadzi remont, zgodnie z projektem.  

Komentarze

Skomentuj