Ranking najlepszych toalet myjących pomoże Ci znaleźć idealne rozwiązanie do łazienki, które zapewni komfort,...
Łazienka na poddaszu z wanną - funkcjonalne i stylowe wnętrze
Podczas planowania łazienki na poddaszu nie możemy się sugerować metrażem podłogi. Istotnym aspektem jest wysokość ściany kolankowej, na której oparty jest dach, jego kształt oraz kąt pochylenia. Im większa będzie wysokość ściany i nachylenie dachu, tym większa kubatura pomieszczenia i większa przestrzeń na pełnej wysokości. Jednakże, w przypadku niskiej ściany kolankowej i małego nachylenia dachu, będziemy mogli efektywnie zagospodarować tylko połowę powierzchni, pozostawiając resztę do wykorzystania na przykład na szafki.
Łazienka na poddaszu z wanną pod skosami
W takim wnętrzu wanna pod skosami to najbardziej funkcjonalne rozwiązanie. Dawniej montowano głównie wanny prostokątne, które były obudowane płytkami. Obecnie prym wiodą wanny wolnostojące lub wanny przyścienne, które zapewniają szerokie możliwości aranżacyjne. Nie wymagają zabudowy i można je ustawić pod dowolnym kątem oraz dowolną odległością od ściany. Wanny wolnostojące to świetne rozwiązanie, które znacząco poprawia wygląd wnętrza, nadając mu lekki i nowoczesny design.
Prysznic w łazience ze skosem
Aranżacja prysznica w łazience ze skosem to nieco trudniejsze zadanie niż w przypadku wanien. Strefa prysznica powinna zostać zamontowana w najwyższej części łazienki, najlepiej, jeśli będzie to minimum 210 cm. Zalecamy rezygnację z tradycyjnego prysznica z brodzikiem na rzecz odpływu liniowego. Rozwiązanie to znacząco poprawia możliwości aranżacyjne oraz jest prostsze w utrzymaniu czystości. Warto jednak pamiętać o zastosowaniu solidnej izolacji i zachowaniu prawidłowego skosu.
Umywalka w łazience na poddaszu
Przy umywalce zaleca się umieszczenie strefy użytkowej wzdłuż najwyższej ściany, zapewniając swobodny dostęp do wykonywania codziennych czynności.
Niezbędnym elementem jest montaż lustra nad umywalką, a jeśli wybierzemy dużą taflę, optycznie powiększy ona przestrzeń łazienki. Warto zwrócić uwagę, aby górna krawędź lustra nie znajdowała się niżej niż 190 cm od podłogi, zwłaszcza w okolicy umywalki. Pozostała część lustra może być umieszczona pod skosem, podobnie jak wydłużony blat pod umywalką z dodatkowym zestawem szafek.
Dobrym pomysłem jest także dodatkowe oświetlenie, takie jak taśmy LED, które zwiększą funkcjonalność i estetykę łazienki.
WC w łazience ze skosem
Podczas aranżacji łazienki na poddaszu, wybierając miejsce dla strefy z WC i bidetem, należy zwrócić uwagę na ścianę. Rekomendujemy, aby dokładnie przeanalizować wzrost przyszłych użytkowników łazienki. Najczęściej optymalna wysokość ściany to 190 centymetrów, pozwala to na komfortowe korzystanie z toalety.
Aranżacja łazienki na poddaszu - podsumowanie
Bez względu na wybrane rozwiązanie, łazienka na poddaszu ze skosami zawsze kojarzy się z przytulnym i klimatycznym wnętrzem. Projektowanie takiej przestrzeni stanowi jednak wyzwanie dla projektanta oraz wymaga przestrzegania kilku reguł oraz dbałości o detale. Pozwoli to na stworzenie nie tylko pięknego, ale także wygodnego i funkcjonalnego pomieszczenia.
Zostaw komentarz